"Sokół - Świat Pracy"
Polskie Towarzystwo Gimnastyczne
Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół - Świat Pracy"

RELACJA Z PRZEBIEGU 
XVII Rowerowej Pielgrzymki PTG „Sokół-świat Pracy”
na Jasną Górę w dniach 12-14.09.2014r

W dniach 12-14 września br po raz siedemnasty pielgrzymowała na Jasną Górę grupa 71 pielgrzymów podzielonych na 5 zespołów. Stan zapisów na listę uczestników na tydzień przed startem zapowiadał udział rekordowej ilości pielgrzymów i sięgał w porywach 85 osób i jeszcze powstała lista rezerwowa ze względu na przekroczenie wszelkich limitów ilościowych. Jednak
w ostatnich godzinach przed startem kilkanaście osób zrezygnowało podając różne przyczyny, w tym przypadki losowe. Wszystkie przygotowania organizacyjne i techniczne zostały zrealizowane, również pogoda została zamówiona na Najwyższym Obłoku.
W tym roku skład wiekowy Pielgrzymki przedstawiał się następująco: najmłodszy pielgrzym -11 lat zaś najstarszy liczył lat 69. Ogólnie średni wiek uczestników był chyba jednym z niższych w stosunku do dotychczas organizowanych pielgrzymek. Przewodnikiem duchowym Pielgrzymki jest jak zawsze Ks. dr Tadeusz Piwowarski, który dba o akcenty religijne i właściwe przeżywanie pielgrzymiego trudu.
W dniu 12 września od godziny 6.00 rozpoczęło pracę „biuro organizacyjne”, które załatwiało ostatnie formalności tj. przyjmowało zaległe wpisowe, informowało o przydziale do poszczególnych grup, wydawało identyfikatory oraz elementy odblaskowe dla wszystkich pielgrzymów.
Obsługę techniczną Pielgrzymki stanowiły 2 busy, które wiozły bagaże i podstawowe wyżywienie oraz niewielki serwis techniczny i nieodzowną Pomoc Medyczną Pani Beaty.
O godzinie 7.00 po odmówieniu modlitw o pomyślny przebieg Pielgrzymki oraz błogosławieństwie i obfitym pokropieniu pielgrzymów przez nowego proboszcza Parafii Katedralnej Ks. dr Adama Nitę, pielgrzymi poszczególnymi grupami udali się w Drogę ulicami Kapitulną, Mickiewicza, Solidarności, Klikowską do Klikowej, skąd po ostatecznym uformowaniu grup wyruszyli trasą przez Bobrowniki W., Niedomice i Biskupice Radłowskie do Zabawy, gdzie w Sanktuarium Bł. Karoliny podjęci przez proboszcza tamtejszej parafii Ks. Zbigniewa Szostaka uczestniczyli we Mszy Św.. Następnie nastał czas na pierwszy posiłek, który stanowił podobno najlepszy na Świecie żurek z jajkiem autorstwa Ks. Tadeusza.
Następnie pielgrzymi udali się w dalszą drogę mając przed sobą 108 kilometrową trasę I etapu do Miechowa. Po drodze jadąc przez Szczurową i Koszyce do Pechowa zostaliśmy podjęci tam jak zwykle hojną gościną w Centrum Integracji Wiejskiej przez tamtejszego Sołtysa, Pana Witolda Nowaka i jego Zespół Pań ds. Kulinarnych. W tym miejscu serdeczne podziękowania dla Burmistrza Kazimierzy Wlk. Pana Tadeusza Knopka, Pani Agnieszki Styczeń oraz Pana Witolda Nowaka za tak okazałe przyjęcie pielgrzymów.
Z Plechowa przez Kazimierzę W., Skalbmierz i Racławice, gdzie mamy tradycyjny postój i drobny posiłek dotarliśmy ok. godz. 17.00 do Miechowa.
Tam, dzięki uprzejmości nowego proboszcza Parafii przy Bazylice Grobu Bożego Ks. Mirosława Kaczmarczyka złożyliśmy rowery do garażu i udaliśmy się do Gimnazjum Nr 1 im. Macieja Miechowity, gdzie czekała na nas kąpiel i wspaniała grochówka autorstwa wieloletniego darczyńcy Pana Wiesława Zdeba oraz nocleg dla większości pielgrzymów.
Po odświeżeniu się i posiłku na godz. 21.00 udaliśmy się do Bazyliki na planowany Apel Jasnogórski. Tam jednak z powodu wcześniejszych ustaleń wysłuchaliśmy koncertu organowego dla wycieczki turystów amerykańskich a w tej sytuacji apel przeżył każdy z pielgrzymów we własnym zakresie, po czym udaliśmy się na zasłużony odpoczynek nocny.
W tym miejscu należy złożyć serdeczne podziękowania władzom miasta Miechowa w osobach Burmistrza Pana Dariusza Marczewskiego i dyr. IV Gimnazjum Pani Zofii Piechowicz za coroczne umożliwienie nam pobytu i wypoczynku na trasie Pielgrzymki.
Drugi dzień Pielgrzymki to Msza Św. W Bazylice o godz. 6.30, śniadanie w plebanii 
i start ok. godz. 8.00 do drugiego etapu na trasie Miechów – Żarnowiec – Pradła – Sokolniki – Niegowa – Trzebniów-Janów- Piasek-Górka Przeprośna do Jasnej Góry, liczącego 116 km. Po drodze krótkie postoje w Żarnowcu, Pradłach (tym razem nikt nie pozostawił roweru w krzakach  ), 3 kilometrowy, wyczerpujący podjazd w miejscowości Tomiszowice okupiony zerwaniem nowego łańcucha przez jednego z pielgrzymów, „ ściana płaczu” w Niegowej i oczekiwany ciepły posiłek w Trzebniowie w gospodarstwie agroturystycznym (:)). Po tradycyjnej sesji zdjęciowej pod skałkami w Trzebniowie pozostał nam ostatni 40- to kilometrowy odcinek do Jasnej Góry. W tym roku tempo Pielgrzymki było imponujące i w tej sytuacji dzięki dobrej kondycji pielgrzymów, braku zdarzeń opóźniających jazdę oraz sprzyjającym wiatrom kolumna dotarła na Górkę Przeprośną przed godz. 15.00, gdzie odbywa się tradycyjnie ostatni postój Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej. Po odpoczynku i niezbędnej toalecie rozpoczął się ostatni odcinek naszych zmagań pielgrzymkowych – jedną kolumną wśród mijających nas samochodów i pozdrawiających nas mieszkańców i innych pielgrzymów – szczególnie na Al. Najświętszej Marii Panny dotarliśmy przed godz. 16.00 na plac przed Kaplicą Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski. Tam złożyliśmy pokłon przyklękając na jedno kolano i powitaliśmy Maryję pieśnią powitalną. Po tradycyjnej sesji zdjęciowej całej Pielgrzymki oraz poszczególnych grup udaliśmy się piechotą do Seminarium Duchownego gdzie złożyliśmy na przechowanie rowery i udaliśmy się do Hal. Tam po zakwaterowaniu 
u Siostry Eugenii zasłużona kąpiel i posiłek wieczorny.
Na godz. 21.00 udaliśmy się do Kaplicy Cudownego Obrazu na Apel Jasnogórski, gdzie każdy z pielgrzymów przekazał Boskiej Rodzicielce intencje, prośby i podziękowania 
poparte trudem i wylanym potem rowerowego pielgrzymowania. Wśród intencji złożonych w trakcie tej Pielgrzymki były również te: o spokój duszy i Wieczne Zbawienie dla naszych byłych pielgrzymów: Ryśka Pęcaka i Łukasza Michonia, których Bóg Ojciec powołał na Obóz Niebieskiego Peletonu. Ojciec zakonny, prowadzący Apel powitał naszą Pielgrzymkę wśród pielgrzymek, które przybyły w tym dniu na Jasną Górę, nazywając Ją „Rowerową Pielgrzymką Diecezji Tarnowskiej” co moim skromnym zdaniem odzwierciedla Jej skład osobowy.
W niedzielę 14 września o godz. 7.00 pielgrzymi uczestniczyli we Mszy Św. przed Cudownym Obrazem a po jej zakończeniu udali się do miejsca zakwaterowania na posiłek i przygotowania do odjazdu. Grupa dyżurnych w tym czasie załadowała rowery pod kierownictwem brata Wacława na czekający samochód z podziałem sprzętu na Brzesko i Tarnów. Przed godz. 10.00 udaliśmy się na parking pod Jasną Górą skąd odjechaliśmy do Tarnowa wstępując do Brzeska i oczywiście Woli Dębińskiej dla rozesłania pielgrzymów.
Tak zakończyła się XVII Rowerowa Pielgrzymka PTG „Sokół-Świat pracy na Jasną Górę.
Mam nadzieję, że nawiązane znajomości i przyjaźnie oraz wspólny trud pielgrzymowania poparty modlitwą, będą procentować w rodzinach, wspólnotach i życiu codziennym każdego z nas.
Bóg Zapłać wszystkim Sponsorom i Ludziom Dobrej Woli za umożliwienie organizacji tej i dotychczasowych pielgrzymek a Pielgrzymom podziękowanie za dyscyplinę wzajemną pomoc i współpracę oraz wspólny trud pielgrzymowania.

Jerzy Wróbel

 

 

 

 

 

XVII ROWEROWA PIELGRZYMKA PTG „SOKÓŁ – ŚWIAT PRACY"
TARNÓW – JASNA GÓRA 12-14 WRZEŚNIA 2014

Przed Pielgrzymką

Zgłoszenia i zapisy:
Od 12 sierpnia 2014 w lokalu Oddziału nr 2 tarnowskiej „Solidarności" – ul. Wałowa 6/4, I p. od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00-15:00, w poniedziałki w godzinach 15:00-16:30 Jerzy Wróbel, tel. kom.: 603 889 909, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przy zapisie należy podać imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu (najlepiej komórkowego), PESEL oraz zadeklarować sposób powrotu (autokarem zapewnionym przez organizatora (50 osób) czy indywidualnie).

Ilość miejsc jest ograniczona (75 osób). Pielgrzymi zostaną przydzieleni do pięciu piętnastoosobowych grup według wieku i umiejętności kolarskich. Sugestie odnośnie przydziału do grupy można zgłaszać przy zapisie. Kierownikami grup będą osoby wyznaczone przez kierownictwo Pielgrzymki.

Organizator nie bierze na siebie odpowiedzialności za rzeczy zgubione, szkody rzeczowe i majątkowe, które wystąpią przed, w trakcie lub po zakończeniu pielgrzymki.

Każdy uczestnik bierze udział w pielgrzymce na własną odpowiedzialność.

W przypadku uczestników niepełnoletnich – zapisów mogą dokonać wyłącznie ich prawni opiekunowie, dołączając stosowne, pisemne oświadczenie o zgodzie na uczestnictwo podopiecznego co jest równoznaczne całkowitej odpowiedzialności prawnej z tytułu jego udziału w Pielgrzymce.

Wpisowe:
Koszt pielgrzymki obejmuje noclegi, obsługę techniczną, częściowe wyżywienie, transport rowerów i bagaży oraz powrót autokarem i wynosi 100 zł od osoby, płatne przy zapisie.

W przypadku powrotu we własnym zakresie, koszt wynosi 70 zł. Członkowie PTG „Sokół-Świat Pracy" otrzymują zniżkę w wysokości 20 zł. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń/wpłat.

Warunki techniczne uczestnictwa:
Ze względu na charakter trasy polecamy wybrać rower trekkingowo-crossowy.

Każdy pielgrzym przed wyjazdem musi zadbać o stan techniczny roweru, szczególnie zaś o sprawdzenie i smarowanie łańcucha, sprawne hamulce przednie i tylnie, sprawne przerzutki, sprawne oświetlenie przednie i tylnie, dopompowane opony w dobrym stanie.

Ze względu na koleżeński charakter pomocy technicznej każdy pielgrzym w bagażu podręcznym powinien posiadać zapasową dętkę, pompkę, podstawowy zestaw narzędzi, linki hamulca i przerzutki.

Należy wyposażyć się w wygodny strój sportowy, lekkie obuwie sportowe, strój przeciwdeszczowy, bidon z napojem, suchy prowiant na czas jazdy, karimatę i śpiwór, niezbędne podczas noclegu w Miechowie. Zalecamy użycie kasku ochronnego.

Główny bagaż uczestnika (odzież, wyposażenie, wyżywienie) będzie przewożony w samochodach bagażowych i w razie konieczności dostępny na dłuższych postojach (co 15-20 km).

Program Pielgrzymki

Wyjazd:
Plac Katedralny w Tarnowie, piątek, 12września 2014r.
Godzina 6:00 – zbiórka, podział na grupy, podpis na liście wyjazdowej, załadunek bagaży.
Godzina 7:00 - błogosławieństwo pielgrzymów i wyjazd na trasę.


Dzień 1
12 września 2014, dystans ok. 115 km: Tarnów (Plac Katedralny) – Klikowa – Niedomice-Biskupice Radł. – Zabawa Sanktuarium Bł. Karoliny (Msza Św. i śniadanie) – Górka – Koszyce – Plechów, Centrum Integr. Wsi (postój) – Skalbmierz - Racławice (pomnik Bartosza Głowackiego- postój) – Miechów ok. godz. 18.00. Po kąpieli i posiłku Apel Jasnogórski w kościele p.w. Grobu Pańskiego ok. godz. 21.00.

Dzień 2
13 września 2014, dystans ok. 125 km: Miechów –Pobudka o godz. 6.00-Msza Św. o godz. 7.00–wyjazd o godz 8.30 - Charsznica – Żarnowiec – Pradła(postój) – Trzebniów(postój-gorący posiłek) – Góra Mirowska – Częstochowa. ok. 18:00 dotrzemy pod Jasną Górę – pokłon na placu przed Kaplicą Cudownego Obrazu, krótka modlitwa, zdjęcia, piesze przejście do Seminarium Duchownego przy ul. Św. Barbary 41 gdzie zostawimy rowery, pobranie bagaży i przejście do Domu Pielgrzyma (Hale), gdzie nastąpi rozdział pokoi, kąpiel i kolacja. Na godzinę 21:00 udamy się na Apel Jasnogórski.

Dzień 3
14 września 2014
Pobudka o godzinie 6:00, śniadanie w pokojach we własnym zakresie. Załadunek rowerów do samochodu o godz. 7.00 na terenie Seminarium (każda z grup wyznaczy po 2 osoby).Na godzinę 8:00 wspólne wyjście na Mszę Św. Przed Cudownym Obrazem. Po Mszy powrót – śniadanie,zdanie pokoi, przejście z bagażami do autokaru.

Wyjazd z Częstochowy nastąpi ok. godz. 10.00. Rozładunek w Brzesku (jeśli będzie taka potrzeba) ok. godz. 14.30 przy kościele p.w. Miłosierdzia Bożego ul. Jana Pawła II 2. Przyjazd do Tarnowa planowany jest ok. godziny 15:00. Rozładunek obok pawilonu „Logipack" w Tarnowie, ul. Przemysłowa 39A. Tam będą wydawane rowery i bagaże(należy dopilnować przykręcenia poluzowanej kierownicy).

Noclegi:
Miechów – dom parafialny przy Bazylice Grobu Pańskiego (należy posiadać karimatę i śpiwór)oraz ew. Gimnazjum nr 1 w Miechowie przy ul. Wł. Sikorskiego 15b. Tam też dostępna kąpiel przy hali sportowej i gorący posiłek.

Częstochowa – Dom Pielgrzyma (hale) obok Jasnej Góry (zapewnione pokoje, łóżka, pościel i kąpiel).

Pomoc medyczna:
Na całej trasie zapewnia ją Dyplomowana Pielęgniarka poruszająca się jednym z samochodów. Na czas Pielgrzymki uczestnicy będą ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Przewóz bagaży:
Towarzyszyć nam będą dwa samochody bagażowe, które będą przewozić bagaż główny każdego uczestnika oraz dostępną dla wszystkich wodę mineralną, chleb, herbatę itp.

Pomoc techniczna:
Każda grupa we własnym zakresie zapewnia sobie pomoc techniczną. W przypadku poważnej awarii wezwany zostanie samochód bagażowy.

Wyżywienie:
Zapewniamy wodę mineralną, chleb, dżem i – w miarę możliwości - gorącą kawę i herbatę.

W Zabawie, Miechowie oraz Trzebniowie – zapewniony jest jeden gorący posiłek.

O pozostałe wyżywienie należy zadbać we własnym zakresie – można je będzie nabyć w czasie dłuższych postojów lub wieźć w samochodzie bagażowym.

Informacje i zapisy

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół „Świat – Pracy", Sekcja Turystyki Rowerowej

http://www.sokol-swiat-pracy.pl/

http://www.facebook.com/PielgrzymkaRowerowaPtgSokolSwiatPracyNaJasnaGore

http://www.facebook.com/PTG-Sokół-Świat-Pracy

Jerzy Wróbel, tel. kom.: 603 889 909, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Masz pytanie?
DOŁĄCZ DO NAS !

Jeśli zainteresowała Cię nasza działalność,
Jeśli dostrzegłeś w niej coś wartościowego
i interesującego dla siebie

DOŁĄCZ DO NAS !
Z Nami:
  • Dbaj o swoją sprawność fizyczną
  • Promuj polską kulturę, sztukę i tradycje
  • Szanuj wojsko i wspieraj budowę jego zaplecza
DOŁĄCZ DO NAS !

Jeśli napiszesz – odpiszemy !
Jeśli pomożesz – będziemy zobowiązani !
Jeśli zechcesz dołączyć – przyjmiemy !

ZOSTANIESZ JEDNYM Z NAS !

Brak wydarzeń