"Sokół - Świat Pracy"
Polskie Towarzystwo Gimnastyczne
Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół - Świat Pracy"

Dnia 9 czerwca 2018 roku oddział z Pleśnej zorganizował Rajd Historyczny, którego trasa prowadziła po bardzo ciekawych i ważnych miejscach leżących na terenie gminy Pleśna. Trasa licząca 20 km obfitowała w liczne, piękne krajobrazowo widoki, zarówno te na najbliższą okolicę jak i dalekie wzniesienia… a nawet i góry południowej Polski. Głównym celem zorganizowanego przez Sokołów z Pleśnej rajdu było umilić wolny czas mieszkańcom naszej gminy i okolicy oraz pokazać jak w ważnym w historii dziejów a zarazem pięknym miejscu mieszkamy.

To tutaj na terenach gminy Pleśna w czasie I wojny światowej i częściowo podczas II wojny światowej prowadzone były działania wojenne. To właśnie na tym terenie, głównie w miejscowościach Dąbrówka Szczepanowska, Lubinka, Rychwałd, Lichwin i Łówczówek w okresie od grudnia 1914 roku do maja 1915 roku toczyły się zacięte walki pomiędzy wojskami monarchii Austro – Węgierskiej a wojskami Rosyjskimi. Teren ten poprzez swoje zróżnicowanie terenu i różnice wysokościowe był idealny do prowadzenia ówczesnych walk. Smutnym śladem tej przeszłości są pozostałe do dziś cmentarze wojenne, na których liczby poległych zapisane zostały w setkach ludzkich istnień. Warto pamiętać, że w po obu stronach walczyli ze sobą Polacy, powołani w sąsiednich zaborach. Rajd nasz pragnęliśmy wpisać w działania upamiętniające setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. A odwiedzając cmentarze wojenne, w swoisty sposób oddać hołd walczącym na tym terenie. 
Rajd nasz rozpoczęliśmy z placu koło Orlika w Pleśnej, gdzie zgromadzonych uczestników przywitał miłymi słowami otuchy przed marszem, wójt gminy Pleśna Józefa Knapika oraz prezes oddziału z Pleśnej druh Adam Ciurej. Następnie udaliśmy się w naszą wędrówkę poprzez lasy, pola, łąki i wzniesienia. Ciesząc się piękną pogodą, która tego dnia szczególnie dopisała i pięknymi widokami które co krok to zmieniały się na coraz to dalsze i szersze panoramy. Po drodze odwiedzaliśmy piękne pod względem architektury i ich położenia, wojenne nekropolie. A było ich łącznie aż sześć. Gdzie przy każdy cmentarzu przewodnik PTTK Marzena Misiaczek, w ciekawy sposób opowiadała o każdym z cmentarzy ale nie zabrakło także i ogólnych informacji historycznych na temat działań Wielkiej Wojny i budowy cmentarzy. Ogromnie ważnym i ciekawym elementem na naszej trasie była zorganizowana w miejscowości Rychwałd, rekonstrukcja historyczna. W czasie której zainscenizowaliśmy zwycięską potyczkę żołnierzy Batalionu „Barbara” z oddziałami niemieckimi, odbytą 8 września 1944r. właśnie w Rychwałdzie. Dużym zaskoczeniem dla uczestników był pożar zbudowanej na cele rekonstrukcji, stajni, która w rzeczywistości również spłonęła w czasie walk partyzantów. Natomiast partyzantów którzy uczestniczyli w rekonstrukcji mogliśmy spotkać jeszcze na innych etapach naszej trasy. W tym miejscu trzeba podziękować SRH im.16 Pułku Piechoty na czele z Jarkiem Jop oraz Panom z Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sącz za przybycie i profesjonale zrekonstruowanie tamtych wydarzeń. 
Około godziny 17 zmęczeni wędrówką, ale mimo to w dobrych humorach dotarliśmy do Pleśnej. Gdzie na uczestników czekały już gorące i smakowite kiełbaski z palącego się grilla, które dla przygotowały niezastąpione Panie z Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich z Szczepanowic. Uczestnicy rajdu w zadowoleniu i w miłej atmosferze wspólnie grillowali, słuchali dobrej muzyki, korzystali ze strzelnicy polowej oraz oglądaniem cieszącej się dużym z zainteresowaniem wystawy grupy rekonstrukcyjnej.
Dziękujemy Panu wójtowi Józefowi Kanpikowi za wręczenie miłych upominków w formie książek historycznych dla najmłodszego oraz najstarszego uczestnika rajdu.
Rajd został zrealizowany dzięki wsparciu materialnemu gminy Pleśna. 
Dziękujemy, że byliście z nami!!. Pamiętajcie „W zdrowym ciele, zdrowy duch!!” 

{gallery}rajdplesna{/gallery}