"Sokół - Świat Pracy"
Polskie Towarzystwo Gimnastyczne
Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół - Świat Pracy"

Kolejny już raz w dniu Narodowego Święta Niepodległości spotkaliśmy się 11 listopada na tarnowskiej pływalni, aby rywalizacją sportową uczcić powstanie Niepodległej Ojczyzny. Areną zmagań, był tradycyjnie teren Parku Wodnego przy ul. (nomen omen) Józefa Piłsudskiego w Tarnowie.

Główną część imprezy – zawody pływackie, poprzedziły zapisy, oraz uroczyste wręczenie nagród w konkursie fotograficznym „Pejzaże Polskie” zorganizowanym przez Sekcję Kulturalno-Oświatową „Sokoła”. Na mocy werdyktu jury (Joanna Mężyk, przedstawicielka Zakładu Fotograficznego Piotr Grzyb, Tadeusz Koniarz – fotograf, Paweł Topolski – fotograf) nagrody odebrali:

 

wśród gimnazjalistów:

1 msce - Marta Sumara za pracę "Piękno polskiej wsi", uznanie jury zdobyło też zdjęcie "Westerplatte"

2 msce - Patryk Wróbel za zdjęcia: "Tradycyjny górski krajobraz" i "Idzie nowe, stare chyli się ku upadkowi"

3 msce - Aleksandra Węgrzyn za zdjęcia: "Pierwszy śnieg" i "Jesienny zawrót głowy"

 

w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

1 msce - Łukasz Filipiak, reprezentujący Bursę Międzyszkolną za pracę "Świnoujście II"

2 msce - Szymon Mikrut z III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie za zdjęcie "Otulona mgłą"

3 msce - Katarzyna Szkodzińska z Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie- "Pejzaż jesienny z żabiej perspektywy"

 

Wyróżnienie otrzymała Joanna Gmyr z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie za pracę "Konie".

 

Pośród dorosłych:

       1 msce – Artur Kwiek za „Ruiny zamku Rabsztyn” i „Rabsztyn widok z ruin”

       2 msce – Marek Sadko z Tarnowskiego „Sokoła” - „Zamek Olsztyn koło Częstochowy”

       3 msce ex aequo: Lucyna Olejnik z Tarnowskiego „Sokoła” – „Wiosna na Orawie”

                                     Agnieszka Sumara „Nad Bałtykiem – Sopot”

       Wyróżnienie otrzymała Gabriela Olejnik za pracę „Wieczór na plaży”

 {gallery}11_11_2012{/gallery}

Następnie przystąpiono do części zasadniczej zawodów, która została podzielona na szereg kategorii:  szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponad gimnazjalnych, osób dorosłych i członków towarzystwa „Sokół – Świat pracy”.

Dzieci szkolne ścigały się  na dystansie 25 metrów, podczas gdy starsi uczestnicy, mieli do pokonania dwa razy większą odległość.

Nad bezpieczeństwem pływaków czuwali organizatorzy oraz ekipa ratowników wodnych i medycznych.

Imprezę rozpoczęła rozgrzewka indywidualna w basenie.

Następnie o godzinie 15:10 od wystartowały dziewczynki z klas I-III szkół podstawowych. Zwyciężczynią okazała się Pola Lichocka ze Szkoły Muzycznej w Tarnowie uzyskując czas 0:25"18.

Już po tym pierwszym wyścigu, na uczestników czekały cukierki - pierwsza, symboliczna nagroda. Dzięki temu nikt nie odszedł z pustymi rękami, niezależnie od tego które zajął miejsce.

Następnie przyszedł czas na dziewczynki z klas IV do VI, wśród których najlepszą okazała się Oliwia Gorczyca ze SP nr 1 w Bochni, uzyskując czas 0:15"28.

Podobnie podzieleni zostali chłopcy. W pierwszej kategorii wiekowej zwycięzcą okazał się Filip Litwora ze SP nr 5 w Tarnowie z czasem 0:18"40, a w grupie starszej legitymujący się czasem 0:16"78 Grzegorz Rubacha ze Szkoły Muzycznej w Tarnowie.

Po nich przyszedł czas na starszych zawodników, którzy mieli przepłynąć odległość 50 m. Najpierw zmierzyły się gimnazjalistki, z których najlepsza okazała się Agnieszka Grabczyńska z Gimnazjum nr 9 w Tarnowie.  Pokonała dystans w czasie 0:31"79.

Następnie przyszła kolej na gimnazjalną młodzież męską. Zwycięzcą ich zmagań okazał się Wiktor Ruciński z Gimnazjum nr 9, mogący pochwalić się czasem 0:31"10.

Sukcesów młodszym kolegom pozazdrościli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Wśród uczennic najlepszą okazała się Katharina Masiuk z ZSOiT w Tarnowie z czasem 0:33"94, a z uczniów Marcin Wal z Technikum nr 1, który pokonał 50 metrów w 0:27"01.

Po krótkiej przerwie, na wręczenie trofeów dla młodzieży, przyszedł czas na zmagania dorosłych w kategorii otwartej. Wśród kobiet najlepszą okazała się Angelika Kułaga, która pokonała dystans w 0:35"81.

Wśród mężczyzn natomiast tryumfował z rewelacyjnym czasem 0:27"58 Przemysław Jurek. Był to rezultat o niespełna sekundę gorszy od rekordu zawodów.

Nie był to jednak koniec, gdyż Towarzystwo „Sokół” tradycyjnie postanowiło sprawdzić swoich członków pod kątem umiejętności pływackich. Najszybszym w wodzie Sokołem okazał się Przemysław Grzegórzko.

Po zakończeniu rywalizacji  nastąpiła ceremonia medalowa, po której, we wspaniałej, ciepłej atmosferze trzeci niepodległościowy turniej pływacki się zakończył.

Ogółem wzięło w nim udział ponad stu dwudziestu uczestników, pośród których, co szczególnie budujące, większość stanowiły dzieci. Pozwala to żywić nadzieje, że w kolejnych edycjach turnieju pojawią się ponownie, a liczba uczestników będzie się dalej zwiększać. Szczególnie cieszy fakt, że świętowanie Niepodległości w ramach Sokolej imprezy pływackiej połączyło pokolenia – najstarszy uczestnik Stanisław Drwal urodził się w 1949 roku, a najmłodszy uczestnik liczył sobie zaledwie sześć wiosen. Najlepszym uczestnikiem zawodów wybrano Przemysława Jurka.