"Sokół - Świat Pracy"
Polskie Towarzystwo Gimnastyczne
Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół - Świat Pracy"

Dzień Sokoła 2022

Dzień Sokoła zajmuje szczególne miejsce w sokolim kalendarzu. Jest to okazja do integracji członków Towarzystwa, a także zaprezentowania się lokalnej społeczności. W 2019 roku obchody urządzono w Oddziale „Sokoła” w Pleśnej, a dokładnie w Dąbrówce Szczepanowskiej. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, Dzień Sokoła ponownie się odbył, tym razem w Tarnowie.

Tegoroczne spotkanie było połączone z Marszem Szlakiem „Sokoła” po Tarnowie, będącym finałem projektu Piaskówka OdNowa. Marsz obejmował miejsca związane z dziejami naszego Towarzystwa. W rolę przewodnika wcielił się reprezentujący Komisję Historii i Tradycji Sokolstwa oraz władze oddziału tarnowskiego dh Mateusz Olejnik, natomiast stronę techniczną zabezpieczała Sekcja Biegania i Nordic Walking PTG. „Sokół-Świat Pracy”. Miejscem zbiórki i początkowym punktem wydarzenia był pomnik burmistrza Tarnowa, a zarazem prezesa gniazda oraz okręgu tarnowskiego dra Tadeusza Tertila. Następnie odwiedzono miejsca związane z powstaniem i początkowymi dziejami TG. „Sokół” oraz obydwie tarnowskie sokolnie – gniazda „Sokół I” w dzisiejszym Tarnowskim Teatrze Miejskim im. L. Solskiego oraz gniazda „Sokół II” na Strusinie, gdzie obecnie znajduje się restauracja „Czarny Sezam”.

Drugą część Dnia Sokoła stanowiło spotkanie integracyjne w Parku Piaskówka zainicjowane przez prezesa dh. Andrzeja Olejnika. Zaprezentowano wówczas wydawnictwo okolicznościowe z okazji 25-lecia PTG. „Sokół-Świat Pracy” w postaci specjalnego numeru „Wiadomości Sokolich”. Zlot Sokołów zaszczycili swoją obecnością przewodniczący Rady Osiedla Piaskówka dr Ryszard Nejman, jego zastępca i zarazem radny miasta Mirosław Biedroń, a także członek Rady Miasta Piotr Wójcik. Struktury Towarzystwa spoza Tarnowa najliczniej reprezentował Oddział Dąbrowa Tarnowska z dh. Rafałem Szydłowskim na czele. Spotkanie odbyło się w znakomitej atmosferze, a idea marszów szlakiem sokolej historii będzie kontynuowana w następnych latach.

Autorem zdjęć jest dh Aleksander Duda