Panie i Panowie
Szanowni Obywatele Tarnowa i regionu
Rok 2015 obfituje w ważne wydarzenia i rocznice, zaś do najważniejszych z nich niewątpliwie zaliczyć należy dwudziestą piątą rocznicę wolnych wyborów samorządowych na poziomie gmin, wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i wybory parlamentarne. Rodzi się pytanie, czy te wydarzenia mogą być inspiracją do inicjatyw regionalnych? Pytanie to postawiłem sobie i druhom z Klubu Obywatelskiego PTG „Sokół-Świat Pracy” nie bez przyczyny, gdyż w marcu roku ubiegłego grono ludzi z tego klubu zainspirowało złożenie petycji władzom miasta Tarnowa wyrażającej zaniepokojenie jego pogarszającą się sytuacją gospodarczą wyrażaną w haśle: „Bieda, bezrobocie, brak perspektyw”. Klub był również organizatorem pierwszej debaty z kandydatami na prezydenta miasta Tarnowa, której celem było wyłonienie liderów i najlepszych proponowanych przez nich projektów.
Niestety, wybory samorządowe pokazały wolę kontynuacji działań lansowanych od lat i brak ochoty dokonania radykalnych zmian. Wnikliwi obserwatorzy widzą błędy i rozrost biurokracji tzw. nowej władzy miejskiej oraz paraliż opozycji, być może oczekującej na odgórne decyzje. Pozostaje więc liczyć na jednostki niezależne, liderów środowisk pozapolitycznych, którym dobro regionu znajdującego się między Krakowem a Rzeszowem nie jest obce. Powszechnie wiadomo, że praprzyczyną degradacji tego obszaru jest zmiana podziału administracyjnego Polski, w wyniku której zlikwidowano m. in. województwo tarnowskie, nowosądeckie, krośnieńskie. Była to decyzja polityczna, która – jak zapewniano – miała być pozbawiona negatywnych konsekwencji.
Ponieważ żaden reprezentant lokalnych elit nie wskazuje na tę przyczynę kryzysu, uważam, że nadeszła pora, aby problem ten włączyć do debaty publicznej. Bowiem tylko korekta podziału administracyjnego kraju może dać impuls ożywienia gospodarczego. Do tej korekty decyzji politycznej sprzed lat, koniecznym jest uświadomienie sobie tego faktu, doprecyzowanie celu, wola zainteresowanych i zdolność do zorganizowanego czynu. Najwyższy czas policzyć straty wynikłe z likwidacji tych województw, określić roszczenia, napisać scenariusz działań w oparciu o prawo polskie i europejskie, odrzucić płytkie różnice ideologiczne i zjednoczyć się dla wspólnego dobra.
Oczywiście można nic nie robić, szukać szczęścia w różnych innych miejscach kraju i poza nim, narzekać i winić wszystkich tylko nie siebie. Tych, którzy taką postawą gardzą, namawiam do odpowiedzi na niniejszy apel i przysłanie swojej deklaracji woli przystąpienia do Inicjatywy Odbudowy Regionu. Zapewniam, że nie jest ona spowodowana chęcią kandydowania w najbliższych wyborach, zapewnienia sobie jakiś profitów czy medali.
Niech ćwierćwiecze wyborów samorządowych i dwudziestolecie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, którego jestem prezesem będzie inspiracją dla podjęcia tej inicjatywy. Każda osoba świadoma konieczności korekty podziału administracyjnego kraju i uwzględnienia w tej korekcje nowej roli dla Małopolski Wschodniej jest w tej inicjatywie mile widziana.
W czerwcu organizujemy debatę publiczną w której uczestniczyć będą specjaliści i organizatorzy podobnych inicjatyw w kraju. Zapraszam do jej współorganizowania.
Proszę zatem o odzew i rozpropagowanie inicjatywy w swoich środowiskach. Zainteresowanych zapraszam do kontaktu (PTG „Sokół-Świat Pracy”, ul. Mickiewicza 4, 33-100 Tarnów, e-mail: ptgsokolswiatpracy(at)gmail.com)
Andrzej Olejnik