Sekcja kulturalno-oświatowa dba o popularyzowanie i zachowanie „sokolego ducha” wśród społeczeństwa. A w myśl przysłowia „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” nasze wysiłki skierowane są w sposób szczególny do młodego pokolenia. Co roku, począwszy od 1999 skłaniamy młodzież do refleksji nad swoim patriotyzmem oraz stwarzamy możliwość wyrażenia go w różnych formach.
Przede wszystkim jest to Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej, który po raz pierwszy odbył się właśnie w 1999 roku. Cieszymy się, że inicjatywa rozśpiewania młodego i starszego pokolenia rozszerza się na różne środowiska i przy okazji rozmaitych uroczystości o charakterze patriotycznym rozlegają się już nie pojedyncze głosy, lecz mocno brzmiące chóralne, w których słychać radość i dumę z faktu bycia Polakiem.
Prócz Przeglądu sekcja była organizatorem wielu innych konkursów, adresowanych do uczniów różnego typu szkół. W minionych latach odbyły się następujące:
- wiedzy o historii Sokoła, z okazji 120-lecia Towarzystwa
- oratorskie
- plastyczne
- fotograficzne
- literackie.
Projekty realizowane corocznie przez sekcję, zawierają motyw przewodni, nawiązujący do obchodzonych rocznic kulturalnych lub historycznych. Oto przykłady:
W roku 2010 za godne uczczenia uznaliśmy:
600-tną rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem,
100-tną rocznicę wielkiego Zlotu Sokolego w Krakowie, połączonego z odsłonięciem Pomnika Grunwaldzkiego,
90-tą rocznicę bitwy warszawskiej
30-tą rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”
680-tą rocznicę lokacji miasta Tarnowa.
Stąd zrodził się pomysł projektu KARTY HISTORII PEŁNE CHWAŁY, którego celem było przypomnienie znaczących zwycięstw polskiego oręża. Mottem roku 2012 były słowa J. Kasprowicza: Grunwaldzkie pola, pełne chwały,
Na których wróg śmiertelny padł,
Wielkąście wiarę przekazały
Nam, dzieciom późnych lat.
Rok 2011 obfitował w rocznice związane z wybitnymi Polakami, mającymi szczególne miejsce w panteonie naszych bohaterów narodowych np.: Ignacy Krasicki, Maria Konopnicka, Ignacy Jan Paderewski, Krzysztof Kamil Baczyński, Julian Ursyn Niemcewicz, Witold Pilecki, generał Władysław Sikorski, kardynał Stefan Wyszyński, Adam Czartoryski, a z perspektywy naszego miasta – hetman Jan Tarnowski.
Naszym zamiarem jako organizatorów było zainteresowanie dzieci i młodzieży biografiami Polaków, którzy na różne sposoby dawali dowody swego patriotyzmu i należytego wypełniania powinności obywatelskich. Stąd nazwa całego projektu brzmiała: W PANTEONIE POLSKICH BOHATERÓW NARODOWYCH. Mottem projektu uczyniliśmy słowa Romana Dmowskiego: „Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie”.
W roku 2012 hasło przeglądu oraz towarzyszących mu konkursów brzmiało: PEJZAŻE POLSKIE. Zależało nam na skłonieniu uczestników do refleksji na temat piękna przyrody ojczystej, a także poszukiwania jej pochwały w poezji, prozie i pieśni narodowej. Jako organizatorzy pragnęliśmy zwrócić uwagę na tę formę wyrażania patriotyzmu i przywiązania do Ojczyzny, która w centrum stawia przyrodę. Mottem projektu była strofa znanej pieśni Wincentego Pola „Piękna nasza Polska cała,
Piękna, żyzna i wspaniała…”
Organizacja rozmaitych naszych działań wymaga wysiłku wielu osób. Wśród nich są zapaleńcy, należący do „Sokoła” oraz osoby nie zrzeszone, które pomagają doraźnie, nie szczędząc sił i czasu, aby dopracować i zrealizować zamierzone plany.
W skład sekcji kulturalno-oświatowej wchodzą obecnie druhny: Anna Damian, Bogusława Gawełczyk, Lucyna Olejnik i Elżbieta Zielińska oraz druhowie: Romuald Jewuła, Paweł Juśko, Andrzej Olejnik, Mateusz Olejnik i Henryk Łabędź.
Wciąż jednak potrzebujemy nowych rąk do pracy i pomysłów na szerzenie patriotyzmu. W związku z tym zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy. Prosimy się kontaktować za pomocą adresu: