"Sokół - Świat Pracy"
Polskie Towarzystwo Gimnastyczne
Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół - Świat Pracy"

20170420 122430

 

W dniu 20 kwietnia w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej odbyły się uroczystości 150-lecia istnienia Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” na Ziemiach Polskich. Na obchody tak doniosłej uroczystości zjechały do Senatu delegacje z 38 gniazd sokolich z całej Polski, a także z Litwy oraz delegacja druhów „Sokoła” czeskiego.

W uroczystościach również uczestniczyła delegacja z Miasta Tarnów, Gminy Tarnów, Tuchowa, Pleśnej i Grybowa. Z druhami pojechał prezes Sokoła Tarnowskiego Andrzej Olejnik który z pośród  wielu działaczy został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
 W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska odczytała list i uhonorowała zasłużonych. Prezydent podkreślił idee „w zdrowym ciele, zdrowy duch”, która przyświeca członkom. Następnie Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział, że „Tworzyliście i nadal wspaniale tworzycie historię Rzeczypospolitej”. Następnie Marszałek otwarł wystawę poświęconą 150 rocznicy powstania Sokoła w Polsce, którą przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie.

Po Marszałku Karczewskim głos zabrał senator Kazimierz Wiatr, gospodarz uroczystości. Po nim głos zabrał współautor wystawy i prezes TG „Sokół” w Lesznie, a także koordynator uroczystości ze strony „Sokoła” druh Damian Małecki. Podczas uroczystości przedstawiciele Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Krakowie, na czele z Konradem Firlejem, wręczyli Marszałkowi Stanisławowi Karczewskiemu najwyższe odznaczenie Sokolstwa Polskiego – Złoty Krzyż Legii Honorowej, przyznany Senatowi RP oraz indywidualnie Marszałkowi Stanisławowi Karczewskiemu.

Kilkanaście minut po otwarciu wystawy, 39. posiedzenie Senatu zostało wznowione. Już na początku posiedzenia Senat podjął uchwałę upamiętniającą 150. rocznicę powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W ustawie zawierają się słowa że „Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyłącza się do tych obchodów, życząc sokolstwu polskiemu, by młodzież garnęła się do gniazd sokolich i znajdowała w nich sens swej aktywności oraz pracy dla Polski”. W tym samym czasie uczestnicy obchodów udali się na II piętro Senatu, gdzie odbyło się spotkanie  przedstawicieli Sokolstwa Polskiego oraz zaproszonych gości. Zebranych przywitał gospodarz zebrania senator Kazimierz Wiatr, przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. Nie zabrakło prof. Jana Żaryna, głównego organizatora obchodów, który również zabrał głos. Następnie dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego Narodowego Banku Polskiego p. Barbara Jaroszek zaprezentowała srebrną monetę okolicznościową, wyemitowaną przez Mennicę Polską z okazji 150. rocznicy powstania Towarzystwa. Następnie głos zabrali przedstawiciele gniazd sokolich. Pierwszy wystąpił dh Damian Małecki, który podziękował gospodarzowi spotkania senatorowi Kazimierzowi Wiatrowi, prof. Janowi Żarynowi, jednemu z głównych organizatorów uroczystości, przedstawicielom NBP, członkowi Kapituły Orderu Odrodzenia Polski oraz Trybunału Stanu Piotrowi Łukaszowi Andrzejewskiemu, a także dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie p. Andrzejowi Kuźmińskiemu, dzięki któremu przygotowana została okolicznościowa wystawa. przyszedł czas na przedstawicieli gniazd sokolich, jako pierwszy głos zabrał druh Andrzej Bogucki. Po nim przemawiali druhowie: Andrzej Bogucki z Bydgoszczy, Konrad Firlej z Krakowa,  Zbigniew Okorski z Warszawy, Kapelan Sokolstwa Polskiego ks. Marcin Kostka, Mateusz Olejnik z Tarnowa, Marek Kasperski z Leszna, Stanisław Marduła z Zakopanego, Andrzej Nowakowski z Rzeszowa, Bronisław Kielar z Sanoka, Marek Helman z Obornik oraz Piotr Mazur z Lublina. Na obchodach w ostatniej chwili pojawił się poseł Robert Winnicki, który zabrał głos jako ostatni. Było to ostatnie wystąpienie, po którym druh Damian Małecki podziękował wszystkim za przybycie i zakończył spotkanie.


 {gallery}2017/Senat_2017{/gallery}