"Sokół - Świat Pracy"
Polskie Towarzystwo Gimnastyczne
Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół - Świat Pracy"

Szanowni Druhowie i Druhny sokole, 

Rok 2018 jest rokiem szczególnie poświęconym sprawie Niepodległości Polski. To zasługa 100. rocznicy odrodzenia państwa polskiego po długim czasie zaborów. W związku z tym pięknym jubileuszem w całej Polsce powstają inicjatywy mające na celu podkreślić jego znaczenie.

Jedną z ciekawszych jest pomysł Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, aby przywrócić do świadomości i wprowadzić do użytku polski krój czcionki zaprojektowany w 1928 roku na 10-lecie Niepodległości Polski przez Adama Półtawskiego. Czcionka ta została odnaleziona po wojnie w odlewni Idźkowskiego i do tej pory była traktowana jako relikt przeszłości. Eksperci współpracujący z Kancelarią Prezydenta docenili jej walory artystyczne i kulturowe inicjując przeniesienie tej czcionki, nazwanej Brygada 1918, do rzeczywistości cyfrowej. Dzięki temu mogła się ona stać podstawową czcionką wykorzystywaną przez Prezydenta RP i organy mu podległe w 2018 roku, a sam Andrzej Duda zaapelował o jej jak najszersze rozpropagowanie w społeczeństwie, jako czcionki typowo polskiej.

W związku z tym Zarząd PTG. „Sokół-Świat Pracy” doceniając oryginalność pomysłu, elegancję czcionki i wagę promowania polskich elementów kulturowych podjął uchwałę o wprowadzeniu Brygady 1918, jako podstawowej czcionki w dokumentach organizacyjnych wszystkich szczebli od Prezesa Zarządu po pojedyncze sekcje w oddziałach. Zachęcamy także członków Towarzystwa do dalszego propagowania tej inicjatywy w swoich środowiskach. Informacje dotyczące tych działań prosimy przekazywać na adres poczty elektronicznej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ponadto chcemy zaapelować do wszystkich organizacji społecznych i patriotycznych o życzliwe przyjęcie tej cennej inicjatywy i podjęcie analogicznych uchwał.

W poniższym odnośniku znajdziecie państwo kilka krojów Brygady 1918 z możliwością pobrania i efektywnego jej wykorzystania w różnych edytorach tekstu:

  Link

Zarząd PTG. „Sokół-Świat Pracy”