"Sokół - Świat Pracy"
Polskie Towarzystwo Gimnastyczne
Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół - Świat Pracy"

Sekcja sportowa "Sokoła" Tarnów zorganizowała wyprawę, której celem było zdobycie szczytu góry Mogielicy - najwyższego wzniesienia Beskidu Wyspowego oraz Turbacza - wierzchołka Gorców. Chcieliśmy też zapoznać się z historycznymi obiektami architektury drewnianej usytuowanymi na trasie naszej wędrówki. Pojechaliśmy na tę wyprawę zmotywowani zaproszeniem do odwiedzin przez księdza proboszcza Tadeusza Piwowarskiego.

Ksiądz Tadeusz Piwowarski został ostatnio wybrany głosami czytelników Dziennika Polskiego "Proboszczem 2013 roku". Naszym zdaniem, słusznie dostąpił tego zaszczytu. Pięknie odnowiony, dzięki jego staraniom kościół w Jurkowie, będący na szlaku turystycznym historycznego budownictwa architektury drewnianej, nowoczesna plebania, otwarta dla wszystkich, pozytywne nastawienie do ludzi... Gratylujemy sukcesu !

{gallery}jurkow-21-22-09-2013{/gallery}

Wyjechaliśmy z Tarnowa w sobotę wczesnym rankiem dzieląc się na dwie drużyny rowerową i pieszą. Drużyna rowerowa przebyła 200 km wzdłuż szlaku do Jurkowa i z powrotem do Tarnowa, natomiast drużyna piesza zdobyła szczyty gór (Mogielicę w Beskidzie Wyspowym - z jej sławną Drogą Krzyżową oraz Turbacz w Gorcach). Oba zespoły wspólnie wystartowały z Tarnowa i razem wjechały do Jurkowa, gdzie zaopiekował się nami proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie, ksiądz Tadeusz Piwowarski - nasz "Sokoli" duszpasterz.

Słoneczną, wrześniową niedzielę rozpoczęliśmy poranną Mszą Świętą, po której  w drodze powrotnej do Tarnowa zwiedzaliśmy zabytki szlaku architektury drewnianej między innymi kościół w Dobrej, miejscowość Laskową z  modrzewiowym dworkiem z XVII wieku.

Opracowanie: K. Dudzik, W. Obrzut